polski   English  
 

Sądecka Biblioteka Cyfrowa

polski   English  

Informacje

Wiadomości

rss20

Federacja Bibliotek Cyfrowych
31.12.2018
Zadaniem Federacji jest umożliwienie użytkownikom przeszukiwania wybranych źródeł danych, w sposób precyzyjniejszy niż pozwalają na to ogólne wyszukiwarki. Podstawą FBC jest aktualizowana co noc baza danych o obiektach udostępnianych w sieci przez polskie instytucje nauki i kultury oraz biblioteki. Użytkownicy przeszukując tę bazę otrzymują odnośniki do obiektów znajdujących się we współpracujących w FBC bibliotekach cyfrowych. Zachęcamy użytkowników Sądeckiej Biblioteki Cyfrowej do zapoznania się z bazą publikacji dostępnych pod następującym adresem: https://fbc.pionier.net.pl/
Instrukcja przeglądania publikacji w formacie DjVu
09.07.2015
Instrukcja przeglądania publikacji w formacie DjVu

Poniżej został opisany sposób przeglądania publikacji w formacie DjVu dla środowiska Windows. Instrukcja dotyczy publikacji zamieszczanych w bibliotekach cyfrowych opartych o system dLibra. Przykłady przygotowano dla przeglądarek: Mozilla Firefox 37, Internet Explorer 11 oraz Google Chrome 42. Do wyświetlania plików DjVu wykorzystywana jest przeglądarka plików DJVU, możliwa do pobrania pod adresem: http://www.djvu.com.pl/download/DjVuBrowserPlugin.msi

Do wyświetlania publikacji w formacie DjVu zalecane jest korzystanie z przeglądarki Firefox.

Więcej: http://dl.psnc.pl/community/pages/viewpage.action?pageId=47024412
 
Rozwiązanie problemu z wyświetlaniem publikacji przy pomocy appletu Javy
14.03.2014
W nowszych wersjach środowiska Java został podniesiony domyślny poziom zabezpieczeń, co powoduje automatyczną blokadę niecertyfikowanych aplikacji.


Korzystanie z appletu nadal jest możliwe. Wymaga jednak zmiany ustawień zabezpieczeń środowiska Java.

Aby zmienić ustawienia środowiska Java należy uruchomić panel sterowania:Następnie należy odnaleźć skrót do panelu ustawień Javy. Znajduje się on w kategorii Programy. Alternatywnie można wpisać frazę 'java' w oknie wyszukiwania w panelu sterowania, co spowoduje wyświetlenie tylko ikony panelu ustawień Javy.


Po uruchomieniu panelu kontrolnego Javy należy odnaleźć kartę Security.

Domyślnie ustawiony jest wysoki poziom zabezpieczeń, co powoduje, że aplikacje niecertyfikowane są automatycznie blokowane.

Aby umożliwić uruchamianie takich aplikacji trzeba obniżyć poziom zabezpieczeń.

Ustawienie poziomu zabezpieczeń na średni nie powoduje automatycznego przyzwolenia na uruchamianie dowolnych aplikacji. Przed każdym wywołaniem takiej aplikacji pojawi się okno z ostrzeżeniem i pytaniem o kontynuację lub zaniechanie. Po zmianie poziomu zabezpieczeń może być konieczne zamknięcie i ponowne uruchomienie przeglądarki internetowej. Przy próbie otwarcia dokumentu przy pomocy appletu pojawi się następujące okno:


Po kliknięciu przycisku Run applet zostanie uruchomiony i wyświetli żądany dokument.Konieczność każdorazowego potwierdzania uruchomienia appletu może powodować uciążliwości, w związku z tym zachęcamy do zapoznania się z możliwościami wtyczki DjVu, która nie jest obarczona tym problemem, ma więcej opcji
i działa szybciej.

Aby zmienić sposób wyświetlania należy kliknąć odnośnik w prawej dolnej części ekranu, który prowadzi do strony wyboru opcji wyświetlania dokumentów:

W przypadku braku wtyczki należy pobrać i uruchomić instalator. Odnośniki do instalatorów znajdują się pod oknem wyboru sposobu wyświetlania, a także poniżej:
Dla systemów Windows: DjVu Browser Plugin
Dla systemów Linux: DjVuLibre i DjView
Dostęp do publikacji zabezpieczonych
14.01.2013
W związku z licznymi pytaniami dotyczącymi publikacji zabezpieczonych informujemy, że dostęp do tychże publikacji możliwy jest jedynie w siedzibie Sądeckiej Biblioteki Publicznej.
Wynika to z ustawy o prawie autorskim i prawach pokrewnych (z dnia 4 lutego 1994 r., publikator: Dz. U. 1994, nr 24, poz. 83, tekst jednolity: Dz. U. 2006, nr 90, poz. 631).
Za utrudnienia przepraszamy.
Informacje organizacyjne
17.07.2012
Witamy Państwa na stronie Sądeckiej Biblioteki Cyfrowej. W chwili obecnej cały czas pracujemy nad zwiększeniem ilości dostępnych publikacji. Zachęcamy do odwiedzania biblioteki cyfrowej w najbliższym czasie.

--
Zespół Sądeckiej Biblioteki Cyfrowej